امامزاده سید نجم الدین، تنها ملجع و پناهگاه مردم ولایت مدار منطقه محروم بشاگرد در قلب کوه های این دیار بکر و پرجاذبه قرار دارد و این روزها، خود را برای میزبانی از جمعیت هشت هزار نفری در روز عرفه و عید قربان آماده می‌کند به گزارش خبرنگارهرمیزان به نقل از شبستان ، امامزاده سید نجم […]

امامزاده سید نجم الدین، تنها ملجع و پناهگاه مردم ولایت مدار منطقه محروم بشاگرد در قلب کوه های این دیار بکر و پرجاذبه قرار دارد و این روزها، خود را برای میزبانی از جمعیت هشت هزار نفری در روز عرفه و عید قربان آماده می‌کند

به گزارش خبرنگارهرمیزان به نقل از شبستان ، امامزاده سید نجم الدین یکی از مکان های زیارتی سیاحتی استان هرمزگان در شهرستان بشاگرد بر بلندای کوه های « بخش گافر » و روستای « بیخ کهنو » قرار دارد و در روز عرفه و عید قربان، میزبان جمعیت عظیمی از زائران است که برای ادای نذر و گرفتن حاجات خود  به این منطقه سفر می کنند.

 

تفاوت این مکان متبرکه با سایر امامزاده های که در سطح استان هرمزگان وجود دارند در این است که این امامزاده همانند خود شهرستان بشاگرد، در محرومیت بسر می برد، اما در این ایام، جمعیت زائرین آن از سایر امامزاده ها بیشتر می شود.

 

آنچه را که می توان در مورد این امامزاده و سیل عظیم زائران در روزهای عرفه و عید قربان ذکر کرد، شور و حالی است که زائران با همه کاستی هایی که در منطقه وجود دارد را به این مکان می کشاند که بنا به اظهار نظر بزرگان منطقه، تحقق این مهم از کرامات این امامزاده جلیل القدر و اعتقادات راسخ اهالی ولایت مدار و محب اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است.

 

« مصطفی محب زاده »، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بشاگرد به خبرنگار هرمیزان در این رابطه گفت: شور و ‌حال زائران این امامزاده با همه کاستی ها و سختی هایی که وجود دارد ستودنی است و هیچ گاه این کمبودها مانع حضور زائران در این مکان نشده است.

 

وی افزود: با توجه به نزدیک شدن به روز عرفه و عید قربان، ستاد برگزاری نماز عید قربان با همکاری امام جمعه شهرستان بشاگرد تشکیل شده و جلسات متعدد آن نیز برای برگزاری مراسم باشکوه دعای عرفه ‌و نماز عید قربان برگزار شده است.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بشاگرد با بیان اینکه۶۰ نفر از اعضای گروه های فرهنگی و جهادی در این ایام برای خدمات رسانی به زائران در این امامزاده مستقر خواهند شد، اظهار کرد: علاوه بر استقرار گروه های جهادی، نقش دستگاه های اجرایی شهرستان در ارائه خدمات مطلوب به زائران نیز پررنگتر از گذشته خواهد بود.

 

وی در خصوص آخرین وضعیت بقعه و شبستان این امامزاده نیز گفت: عملیات عمرانی پروژه بازسازی امامزاده از ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و با توجه به اینکه  این امامزاده در ایام دیگر سال زائر چندانی ندارد و درآمدی عاید نشده است متاسفانه نتوانستیم کار را به سرعت پیش ببریم.

 

محب زاده تصریح کرد: با رایزنی های صورت گرفته با گروهای جهادی ‌و خیرین، تکمیل این پروژه پس از عید قربان با سرعت مناسبی دنبال خواهد شد.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بشاگرد همچنین به مشکلات کمبود آب شرب، نبود برق و سریس بهداشتی در ایام عرفه و عیدقربان پارسال اشاره و اذعان کرد: برنامه ریزی های لازم جهت رفع و یا به حداقل رساندن مشکلات برای رفاه حال زائران صورت گرفته است و امیدواریم امسال بتوانیم خدمات خوبی را به زوار ارائه دهیم.

 

محب زاده پیش بینی کرد که در ایام عرفه و عید قربان امسال بیش از هشت هزار زائر از نقاط مختلف استان هرمزگان به ویژه شهرستان بشاگرد، روز عرفه و عید قربان را در جوار امامزاده سید نجم الدین سپری کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته زائرانی از شهر های استان کرمان، هرمزگان و بشاگری های مقیم کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس روز عرفه و عید قربان، مهمان امامزاده سید نجم الدین بودند.

 

امامزاده سید نجم الدین که از نوادگان امام سجاد (ع) است و در اعماق کوه های روستای « در کلاهو » از توابع بخش مرکزی شهرستان بشاگرد قرار دارد.

 

بشاگرد که در گویش محلی از آن به بَشکَرد نام برده می شود شامل بیش از ۲۷۰ روستا و آبادی کم جمعیت و در جنوب شرق استان هرمزگان و همجوار با استان های کرمان و سیستان و بلوچستان است و در سال ۱۳۸۵ به شهرستان ارتقا یافت.

 

  • نویسنده : مرضیه علی نژاد
  • منبع خبر : شبستان