مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی هرمزگان گفت: مبارزه ملخ صحرایی در هرمزگان با فعالیت ۵۴ تیم ردیابی از آبان ماه سال گذشته، تاکنون به ۲۲ هزار هکتار رسید.

به گزارش هرمیزان، اشرف منصوری مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی هرمزگان گفت: تاکنون ۸۳۰ هزار هکتار از مزارع و باغ‌های استان برای مقابله با این آفت مورد پایش و ردیابی قرار گرفته است.

منصوری افزود: مبارزه با ملخ‌های صحرایی در شهرستان‌های بشاگرد، جاسک، میناب، سیریک، بندرعباس، حاجی آباد، بندرلنگه، پارسیان، بستک و جزیره‌های قشم و کیش انجام شده است.

وی تصریح کرد: تاکنون ۵۴ تن از از انواع سموم مورد تأیید سازمان حفظ نباتات کشور و تأمین تجهیزات عملیات مبارزه شامل ماسک، لباس ضد شیمیایی، کلاه و دستکش برای مبارزه با این آفت تهیه شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی هرمزگان اظهار کرد: همچنین ۱۴ دستگاه سمپاشulv پاش پشت وانتی به همراه ۱۰ دستگاه سمپاش توربینی و یک فروند هواپیمای سمپاش در استان تهیه شده است.

منصوری خاطرنشان کرد: با وجود شیوع بیماری خطرناک کرونا و بارندگی‌های سیل آسا در هرمزگان، فعالان بخش کشاورزی به عنوان مدافعان امنیت غذایی، ردیابی و مبارزه شبانه روزی با ملخ صحرایی را انجام می‌دهند.

نخستین دسته ملخ‌های صحرایی در هرمزگان چهارم بهمن ماه پارسال در بندرنخیلو از توابع بندرلنگه درغرب هرمزگان گزارش و علت مهاجرت آنها نیز نبود بارش و غذای کافی در سواحل دریای سرخ و عربستان اعلام شد که از طریق خلیج فارس و دریای عمان وارد خاک ایران شده بودند.

اسفند ماه سال ۹۷، نیز شاهد هجوم دومین دسته از این ملخ‌ها در شرق هرمزگان (بخش سندرک از توابع میناب) بودیم که با عبور از کشورعمان و همچنین آب‌های دریای عمان به جنگل‌ها و مراتع سواحل مکران حمله کردند.

در اطلاعات منتشره سازمان حفظ نباتات ایران با اشاره به حمله ملخ‌ها به ۱۰ استان کشور درسال کشاورزی گذشته (مهر ۹۷ تا شهریور ۹۸) از هرمزگان به عنوان موفق ترین استان در زمینه مبارزه با این آفت خطرناک نام برده شده است.

وسعت زمین‌های کشاورزی هرمزگان ۱۶۲ هزار هکتار با تولید سالانه دو میلیون و ۴۰۰ هزارتن محصول (با محوریت محصولات سبزی و صیفی خارج از فصل) اعلام شده است.

  • منبع خبر : مهر