نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی گفت: شک نکنید پشت پرده ماجرای کشتی‌های چینی رانت‌های قدرتمندی وجود دارد که مقابله با آنها آسان نیست.

به گزارش هرمیزان،احمد مرادی ‎نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی از وجود عزم جدی برای جلوگیری از روند صید صنعتی خبرداد و اظهار داشت: مشابه سوال خانم ذوالقدر را بنده نیز ارائه کردم اما مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس، نوبت طرح سوال وی از وزیر جهاد کشاورزی بود که به درستی حق مطلب را ادا کرد.

‎وی افزود: اکثریت نمایندگان از پاسخ‌های وزیر قانع نشدند و جواب‌های حجتی نتوانست ابهامات و تخلفات موجود را برطرف کند.

‎احمد مرادی صید کف روب و ترال را موجب نابودی زیست بوم دریا عنوان کرد و گفت: صید این کشتی‌ها به گونه ای است که آسیب‌های وارد شده به دریا و آبزیان کاملا ملموس است و خدا می‌داند در این چند سال این کشتی‌ها چه به روز زیست بوم دریا آورده‌اند.

‎وی اصل حضور کشتی صید صنعتی را موجب آسیب به دریا دانست و گفت: با وجود اینکه کشتی‌ها و خدمه خارجی هستند، اما حتی اگر در مالکیت افراد ایرانی هم باشند در اصل ماجرا و نابودی زیست بوم دریا هیچ تفاوتی ایجاد نخواهد کرد و این کار تخلف است.

‎نماینده مردم هرمزگان در مجلس اظهار داشت: می‌گویند این کشتی‌ها تنها فانوس ماهیان  که در عمق‌های پایین‌تر از ۱۰۰ متر زیست می‌کنند را صید می‌کنند در حالی که خلاف این امر ثابت شده و این‌گونه ماهی ارزش اقتصادی کاملی برای سرمایه‌گذاران ندارد.

‎وی ادامه داد: به همین علت با رفتن کشتی‌ها به عمق های کم‌تر سایر گونه‌های ماهی هم صید می‌شود که تخلف و اشتباه آشکار سازمان شیلات است.

‎مرادی از ادامه طرح سوال از وزیر جهادکشاورزی خبرداد و گفت: تخلفات سازمان شیلات ایران به دستگاه قضائی ارجاع شده است و در مجلس شورای اسلامی نیز پس از خانم ذوالقدر، نوبت سوال بنده است و من هم همین روند را دنبال می‌کنم و به احتمال زیاد از همین طریق موضوع استیضاح حجتی را پیگیری می‌کنیم.

‎وی با اشاره به تخلفات عدیده این کشتی‌ها از جمله دریافت سوخت یارانه‌ای، صید در زیستگاه صیادان سنتی و حضور کشتی‌های خارجی با خدمه خارجی، تاکید کرد: شک نکنید پشت پرده ماجرای کشتی‌های چینی رانت‌های قدرتمندی وجود دارد که در نقاط دیگر کشور نیز حضور دارند و به سازمان شیلات ایران هم رسوخ کرده‌اند که مقابله با آنها آسان نیست.

  • منبع خبر : فارس