رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت هرمزگان در حضور محمدرضا مودودی، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: در سال گذشته 16 میلیارد و 500 میلیون دلار کالا به وزن 45 میلیون تن از طریق گمرکات استان هرمزگان به خارج از کشور صادر شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ از لحاظ ارزش دلاری رشد 65 درصدی داشته است.

به گزارش هرمیزان،خلیل قاسمی در این جلسه ضمن اعلام آمار فوق افزود: عمده صادرات استان به کشورهای امارات متحده عربی، چین، هند، عمان و تایلند می باشد.

وی عمده کالاهای صادراتی از طریق این گمرکات را روغن های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها، مواد قیری موم های معدنی، مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد، چدن آهن و فولاد، سنگ فلز جوش و خاکستر آن، مس و مصنوعات از مس عنوان کرد.

قاسمی در این جلسه به سیاستهای دو کشور جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان پرداخت و اظهار داشت: در راستای توسعه همکاریهای بازرگانی، اقتصادی برنامه هایی برای سال جاری تدارک دیده شده که منجمله آنها پیگیری مفاد کمیسیونهای مشترک اقتصادی دو کشور و همچنین مفاد تفاهم نامه بین دو استان هرمزگان و مسندم است.

وی ضمن اشاره به فرهنگ و اقلیم نزدیک دو استان هرمزگان و مسندم، افزود: اقدامات گسترده ای توسط استان هرمزگان صورت پذیرفت که منجمله آنها برگزاری سه نمایشگاه توانمندی تولیدی- صادراتی استان هرمزگان در شهر خصب بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان یکی دیگر از اقدامات این استان در راستای توسعه صادرات غیرنفتی با کشور عمان را برقراری مجدد خطوط دریایی مشترک جهت حمل بار و مسافر بین بندر خصب و بندرعباس که در مهرماه سال ۹۵ راه اندازی شده بود و به دلیل هزینه های بالا متوقف گردیده بود، عنوان کرد.

قاسمی افزایش مراودات تجاری با کشور عمان را از دیگر برنامه هدفگذاری شده سازمان در سال ۹۸ عنوان کرد و افزود: یکی از ظرفیتهای برجسته استان هرمزگان، استقرار مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل است و استفاده بهینه و تدوین برنامه های اصولی برای استفاده از صنایع دریایی استان در کشورهای همسایه را امری مهم برای این استان تلقی کرد.