سرپرست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان پیش بینی کرد در طرح ملی کنترل فشار خون بالا بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار نفر مبتلا به بیماری فشار خون در استان شناسایی شود.

به گزارش هرمیزان،سرپرست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در نشستی خبری پیش بینی کرد در طرح ملی کنترل فشار خون بالا بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار نفر مبتلا به بیماری فشار خون در استان شناسایی شود.

حسین فرشیدی با بیان اینکه طرح ملی فشار خون بالا شامل دو مرحله اطلاع رسانی و آموزش و تشخیص و درمان است، تصریح کرد: افراد بالای ۳۰ سال در استان یعنی جمعیتی حدود ۷۵۰ هزار نفر، زنان باردار و بیماران کلیوی جامعه هدف این طرح هستند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان کرد: مرحله نخست طرح از ۲۷ اردیبهشت آغاز شده و مرحله دوم نیز از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر ماه اجرا می‌شود.

فرشیدی اضافه کرد: در مرحله دوم اجرای این طرح گروه‌های هدف برای ثبت فشار خون و پیگیری و درمان به مراکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی و یا ایستگاه‌هایی که در مراکز پر تردد برپا خواهند شد مراجعه کرده و یا با مراجعه به سامانه سلامت به نشانی salamat.gov.ir اطلاعاتشان را ثبت کنند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان کرد: تاکنون فشار خون بیش از ۷۰ هزار نفر که در مرحله نخست مورد آموزش قرار گرفتند معادل ۱۰ درصد از جامعه هدف در سامانه ثبت شده است.

فرشیدی رعایت رژیم غذایی، افزایش فعالیت‌های بدنی و کاهش وزن را از جمله راهکار‌ها برای کنترل فشار خون برشمرد و عنوان کرد: با کاهش ۵ کیلوگرم وزن فشار خون به میزان نیم میلیمتر جیوه کاهش می‌یابد.

  • منبع خبر : ایسنا منطقه خلیج‌ فارس