سخنگوی صیادان کشور: معیشت صیادان به خطر افتاده و تا کنون به حقوق صیادان در سهمیه بندی بنزین توجه نشده است.

کامران آتین صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار هرمیزان اظهار داشت: طبق مکاتبات و رایزنی سازمان شیلات ایران با وزارت نفت و معاونت امنیتی وزارت کشور با در نظر گرفتن سهمیه بنزین برای صیادان که در نهایت با اعطای ۱۲۰۰ لیتر در ماه به قایق های صیادی مصوب گردید تا به امروز اجرایی نشده است و گویا به فراموشی سپرده اند.

وی افزود: بنا بر مذاکرات انجام شده بر سهمیه‌بندی قبلی بنزین برای قایق‌های صیادی، مصرف سوخت این قایق‌ها، با توجه به نظرات فائو در این زمینه، قدرت موتور، فاصله صیدگاهی، روزهای دریاروی در نهایت با ۱۲۰۰ لیتر سوخت ۱۵۰۰ تومانی به صیادان موافقت گردید لیکن تا این لحظه با گذشت چند ماه خبری از عملی شدن آن نیست.

سخنگوی صیادان کشور تصریح کرد: این موضوع باعث ایجاد اضطراب در تعاونی‌ها و در بین صیادان شده است.

آتین عنوان داشت: در کشور‌های خارجی میزان سوخت مورد نیاز صیادان بر اساس فرمول جهانی فائو تعیین می‌شود که بر اساس قدرت موتور و مدت زمانی که صیادان در دریا حضور دارند و فاکتور‌های دیگر برای کلاس ۴۸ اسب روزانه ۴۹ لیتر و برای کلاس ۵۵ اسب ۵۶ لیتر در روز نیاز است که در ماه برای ۲۱ روزتلاش یک شناور حدود ۱۴۰۰ لیتر در نظر گرفته می‌شود که در دور قبلی که سوخت سهمیه‌بندی شد و یارانه به آن تعلق گرفت، همین میزان سهمیه یعنی ۱۴۰۰ لیتر به صیادان اختصاص داده شد.

دبیر و سخنگوی اتحادیه صیادان کشور افزود: اما با وجود اینکه سهمیه قایق های صیادی ۱۲۰۰ لیتر معین گردید پس از مدت چند ماه هنوز خبری از واگذاری سهمیه سوخت به صیادان نیست و منجر به نگرانی و اخلال نمودن امورات معیشتی صیادان شده است.

وی ادامه داد: صیادان شاغلان سنتی و دریادلان و دریانوردان رشید کشورند که امروز بر حقوق آنان رسیدگی نمیشود و صدای مظلوم آنان به گوش بسته برخی مسئولین میخورد.

کامران آتین ایراد داشت: از استانداران و مجمع نمایندگان نوار شیلاتی کشور و از وزارت نفت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور خوهان رسیدگی به احقاق حقوق صیادان به صورت قاطع هستیم.

  • نویسنده : صالحی