با تاکید بر این مهم که ویروس کوئید 19 قدرت سرایت و انتشار بالایی دارد، هنوز در زمینه اجرای عملیات ضدعفونی و گندزدایی در میناب اقدام موثری صورت نگرفته است.

به گزارش هرمیزان، ویروس کرونا که اواخر دسامبرگذشته (آذر و دی‌ماه) سال جاری در بازار غذاهای دریایی شهر «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین که به طور غیرقانونی حیوانات وحشی می‌فروختند، نمایان شد و تاکنون هزاران نفر در این کشور و چندین مورد در بسیاری از کشورهای جهان به این بیماری مبتلا شده‌اند، همچنان در حال انتشار است و روز به روز بر تعداد مبتلایان و جان باختگان آن افزوده می شود.

در کشور ما نیز تعدادی از استان ها درگیر این ویروس خطرناک شده‌اند و طی این مدت شبح کرونا به کابوسی برای مردم جامعه تبدیل شده است.

از ابتدای اعلام خبر شیوع ویروس کرونا، مدیران و متولیان در اکثر استان ها با بسیج همگانی و بهره گیری از همه ظرفیت ها برای مقابله با شیوع این بیماری هراس‌ آور و پیشگیری از آسیب‌های احتمالی آن به میدان آمده و تمام توان خود را به کار گرفتند.

در حالی که به منظور مهار شیوع ویروس کرونا، عملیات ضدعفونی کردن ایستگاه های تاکسی و اتوبوس، معابر و پیاده رو های خیابان ها و مبلمان شهری، بوستان ها و نیمکت های شهری، جایگاه های عرضه سوخت، دستگاه‌های خودپردازها، اتوبوس‌ها و تعطیلی بعضی مراکز تجمع نظیر باشگاه های ورزشی و مساجد و بقاع متبرکه تا اماکن عرضه مواد خوراکی مانند قهوه خانه‌ها در بسیاری از استان ها با جدیت در حال پیگیری است اما در این بین هنوز در شهرستان میناب اقدام مناسب و اثرگذاری مشاهده نشده و تنها خود مردم تردد خود را در مراکز تجمع و اماکن شلوغ و پرتردد کاهش داده اند.

هر چند، مدتی است برخی فعالان اجتماعی در میناب از طریق فضای مجازی خواهان پاسخگویی صریح و روشن مسئولان این شهرستان در راستای اقدامات اساسی در زمینه مقابله با شیوع ویروس کرونا هستند اما شاهد نوعی بی اعتنایی سیستم مدیریت شهرستان نسبت به خواسته های مردمی در مقابله با این ویروس خطرناک هستیم.

ویروس کوئید ۱۹ یا همان کرونا که تا کنون بیش از ۹۰ کشور جهان را درگیر کرده و کارشناسان نیز تهدید واقعی کرونا را در قابلیت شیوع و انتشار گسترده آن می‌بینند از نظر کنترل و درمان نیز ناشناخته است و برای همین حداکثر استاندارد در پیشگیری از ابتلا به آن را باید رعایت کرد.

پر واضح است که با واقعیت‌ سرسختی چون ویروس کرونا، نه می‌توان بیخیال بود و یا برخورد سرسری کرد و نه می‌توان با روش‌های نادرست به مقابله‌ با آن رفت چرا که فرجام هر دو، میدان دادن بیشتر به اشاعه این ویروس خطرناک است.

با تاکید بر این مهم که ویروس کوئید ۱۹ قدرت سرایت و انتشار بالایی دارد، هنوز در زمینه اجرای عملیات ضدعفونی و گندزدایی در میناب اقدام موثری صورت نگرفته است.

همچنین با اندکی بررسی از طریق رسانه های معتبر در می یابیم که در ورودی و خروجی بسیاری از شهرهای کشور با هدف تشدید اقدامات کنترلی در راستای پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس و به منظور حفظ سلامت مردم و پیشگیری از انتشار این ویروس، اکیپ کنترل بیماری کرونا متشکل از کارشناسان مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان با همکاری پلیس راه ها، اقدام به تست اولیه سلامت، اندازه گیری تب و ارائه آموزش‌های لازم و بررسی سایر علائم در رانندگان و مسافران وسایل نقلیه می کنند، حال آنکه شهرستان میناب به لحاظ برخورداری از موقعیت گردشگری، یکی از مناطق پر تردد و شلوغ در جنوب کشور محسوب می شود و همه روزه شاهد حضور و تردد هموطنان از استان های مختلف در این شهرستان هستیم در حالی که تاکنون برای هیچ کدام از ورودی های میناب اقدامات کنترلی پیش بینی نشده است در صورتی که به عقیده همه کارشناسان، آنچه در انتشار ویروس نقش مهمی دارد، افراد آلوده هستند که می توانند بیماری خود را به دیگران هم منتقل کنند.

برپایی ایستگاه سلامت و پایش سلامت شهروندان و در کنار آن ارائه نکات آموزشی در خصوص پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا از دیگر اقدامات مورد نیاز است که همچنان جایش در میناب خالی است.

در کنار موارد یاد شده، بازدید میدانی و تحقیق از داروخانه ها و مراکز عرضه مواد بهداشتی از نبود ماسک، دستکش و اقلام ضدعفونی موردنیاز برای پیشگیری از ویروس کرونا در میناب حکایت دارد.