رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میناب گفت: در سال جاری ۱۶۸ هکتار از اراضی منابع طبیعی این شهرستان رفع تصرف شده است.

به گزارش خبرنگار هرمیزان از میناب،خسرو بهرام نژاد شامگاه سه‌شنبه در نشستی خبری اظهار کرد:شهرستان میناب دارای ۱۰۲ سازه ابخیزداری با ظرفیت ۳۴ میلیون مترمکعب است.

وی افزود:عرصه های شهرستان میناب شامل دشت، جنگل، کوه و اراضی کشاورزی است که برای ۱هزار و ۱۱۵ هکتار از این اراضی، سند مالکیت به نام دولت صادر شده است .

بهرام نژاد تصریح کرد: اخذ سند مالکیت اراضی ملی با هدف مقابله با تخریب، تصرف، ساخت و ساز، تغییر و تبدیل اراضی ملی و منابع طبیعی به اراضی کشاورزی و مسکونی انجام میشود

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میناب، از اجرای طرح حفاظت مشارکتی در ۱۶۴هزار هکتار عرصه‌های منابع طبیعی شهرستان میناب خبر داد و گفت:بهره برداری صحیح و معقولانه منابع طبیعی رمز موفقیت بسیاری از طرح‌های توسعه‌ای در سطح عرصه‌های منابع طبیعی است.

وی ادامه داد: به طور کلی ۱۲ معدن شن و ماسه در شهرستان وجود دارد که عرصه برداشت این معادن بستر رودخانه و کوه است.

بهرام نژاد با اشاره به افتتاح پروژه های آبخیزداری میناب در هفته منابع طبیعی گفت: در هفته منابع طبیعی ۱۰ پروژه آبخیزداری با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میناب گفت:بیش از ۴۰هزار هکتار از پوشش گیاهی میناب از نوع کهور آمریکایی است درحالی که اتحادیه اروپا این گونه گیاهی را خطرناک‌ترین موجود زنده دنیا نامگذاری کرده و در لیست سیاه مهاجم دنیا قرار گرفته است.

وی افزود:در طرح‌های جنگل کاری در شهرستان میناب رویکرد ما استفاده از گونه‌های ایرانی مانند چوج، کهور ایرانی، کنار و آکاسیا است.

وی با بیان این که گونه کهور آمریکایی نسبت به کهور ایرانی، مقاومت بیشتری به شوری خاک و کم آبی دارد، اظهار داشت: اگر این گونه در مجاور رویشگاه‌های طبیعی جنگلی کاشته شود، ممکن است اثر منفی در آبرسانی به گونه‌های بومی داشته باشد، اما کاشت آن در اراضی ماسه ای، تهدیدی برای گونه‌های بومی محسوب نمی‌شود.

  • نویسنده : صالحی